زاویه سازی فک و صورت: فرمدهی صورت با تزریق ژل و بوتاکس

کانتورینگ یا زاویه‌سازی فک و صورت یک روش فرم‌دهی بسیار پرطرفدار است چرا که با این کار فرد چهره‌ای جذاب و جوانتر پیدا می‌کند. فرم‌دهی صورت از طریق زاویه‌دهی به فک باعث می‌شود پوست سالم و جوان شود. شکل‌دهی خط فک یا زاویه‌سازی آن روشی است که برای لطیف‌تر کردن ظاهر فک است که از این طریق زنان چهره‌ای جوان‌تر و با ظرافت زنانه پیدا می‌کنند. در واقع، به کمک این روش زنان عوامل پیری از قبیل چین‌ و چروک پوست خود را پنهان می‌کنند.

شکل ایده‌آل فک چگونه است؟ 


پزشکان معتقدند که در حالی که چهرة هر کس متفاوت از بقیه است اما یک فک ایده‌آل دارای خصوصیات جوانی و زاویه‌دار و هماهنگ با سایر اجزاء صورت است. یک صورت ایده‌آل برای زنان طوری است که در آن قسمت یک سوم پایینی صورت شامل فک در مقایسه با دو سوم فوقانی باریک‌تر و خمیده‌تر است و به شکل هرمی معکوس است. اما در چهرة ایده‌آل برای مردان قسمت پایینی صورت از جمله فک شکل ظاهری شبیه به مربع دارد. علاوه بر این، یک فک ایده‌آل باید طوری باشد که بخوبی بیرون‌زدگی چانه را نشان دهد. قدامی‌ترین نقطه در یک چانه ایده‌آل باید در یک خط عمودی باشد که از ابتدای بینی شروع شده و عمود بر خط افقی فرانکفورت است که از لبه مدار پایینی و حد بالا‌یی کانال گوش عبور می‌کند.

زاویه‌سازی فک چیست؟ 


زاویه‌سازی فک چیست؟

کانتورینگ یا زاویه‌سازی فک روشی است که برای بهبود ویژگی‌ها و شکل خط فک طراحی شده است. با بالا رفتن سن، پوست و بافت نرم به دلیل نیروهای جاذبه و همچنین تغییرات جذب استخوانی دچار افتادگی شده و منجر به “غبغب” می‌شود که در آن شیارهای اطراف فک افزایش پیدا کرده و فک ظاهری نامطلوب و زشت پیدا می‌کند. بیماران مسن که در این قسمت از صورت دچار علائم پیری شده‌اند به دنبال راهی برای فرم‌دهی و زاویه‌سازی فک برای بازگرداندن ظاهری جوانتر هستند. البته افراد جوان نیز می‌توانند از مزایای این روش بهره‌مند شوند و به کمک آن ظاهری جذابتر با شکل و شمایل زنانه و یا مردانه داشته باشند.

روش‌های زاویه‌سازی فک و صورت 


زاویه‌سازی صورت و فک به سه روش زیر انجام می‌شود:

فیلرهای خط فک چیست؟

فیلرهای خط فک چیست؟

زوایه‌سازی فک به کمک فیلر پوستی یکی از محبوب‌ترین روش‌های درمانی است. استفاده از ژل‌های تزریقی روشی مناسب برای بالا کشیدن فک‌های افتاده، اصلاح غبغب، عدم تقارن و تناسب بین اجزاء صورت، ایجاد تناسب در بین اجزاء صورت از طریق بازسازی تعادل صورت، مشخص کردن صورت از گردن، تقویت فک یا چانه ضعیف و ترمیم ساختار در فک‌های پیری است.

زاویه‌‌سازی فک اغلب فرآیندی است که شامل موارد زیر می‌باشد:

  • شکل‌دهی به فک و چانه با استفاده از فیلرهای پوستی
  • از بین بردن چربی موجود در زیر چانه از طریق فریز کردن چربی (کول اسکالپتینگ) و یا تزریق مواد حل کننده چربی
  • پروتز چانه به کمک تزریق ژل‌های پوستی یا تزریق محرک کلاژن
  • تزریق داروهای لاغری صورت
  • تیز کردن فک از طریق لیفت نفر‌تی‌تی گردن
  • لیفت فک با نخ برای تیز کردن فک و کاهش غبغب

اگرچه بیماران کمال‌گرا غالباً برای رسیدن به یک فک بی‌نقص و کامل از روش‌های درمانی مختلف استفاده می‌کنند اما غالبا می‌توان به کمک یکی از روش‌های بالا به یک فک ایده‌آل دست یافت.

تزریق ژل یکی از روش‌های رایج غیر‌جراحی برای زاویه‌سازی (کانتورینگ) فک است. اسید هیالورونیک رایج‌ترین مادهای است که در این ژل‌ها وجود دارد. بسته به نوع محصول مورد استفاده و ناحیه صورت، اثر درمانی فیلرها بین ۱ تا ۲سال متغیر است. رایج‌ترین محصولات مورد استفاده برای فرم‌دهی فک شامل ژوویدرم و الوما ایکس سی، ریستالین دیفاین، ریستالین ریفاین و ژل رادیس است.

می‌توان تزریق ژل را هم به تنهایی و هم همراه با سایر روش‌های تزریقی مانند تزریق نوروتوکسین به عضلات ماستر انجام داد تا قسمت پایین صورت (فک) باریک شود. زاویه‌سازی خط فک نیاز به تخصص جراحی دارد که در جراحی پلاستیک صورت تخصص کافی داشته باشد و آناتومی صورت را به خوبی درک کند. بخاطر داشته باشید که پزشکی که برای زاویه‌سازی فک به او مراجعه می‌کنید باید در زمینه تزریق فیلر یا ژل تجربه کافی داشته باشد و مطابق ویژگی‌های آناتومیک و اهداف زیبایی شناختی فرد بیمار، هر کدام از روش‌های درمانی را به بهترین شکل انجام دهد تا نتیجه مطلوب کسب شود.

تزریق کیبلا چیست؟

تزریق کیبلا چیست؟

تزریق کیبلا روشی دارای تأییدییه از سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) است که برای کاهش چربی زیر پوستی متوسط ​​تا شدید (ناحیه چربی زیر چانه) مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع، تزریق کیبلا روشی کمکی متداول در زاویه‌سازی فک است که به ایجاد یک خط فک ایده‌آل در نمای نیم رخ  کمک می‌کند و معمولا برای دستیابی به نتایج قابل‌ توجه به سه جلسه تزریق و یا گاهی بیشتر نیاز است. ظاهرا نتایج حاصل از تزریق کیبلا دائمی است زیرا ماده فعال اسید دئوکسی کولیک موجود در آن یک اسید صفراوی است که سلول‌های چربی را تجزیه کرده و از بین می‌برد. پزشک در خصوص بهترین گزینه‌های درمانی متناسب با وضعیت و اهداف هر فرد با وی صحبت خواهد کرد.

تزریق نوروتوکسین چیست؟

تزریق نوروتوکسین چیست؟

تزریق بوتاکس به عضلات ماستر (یکی از عضلات صورت که در زاویه فک قرار دارد) یک روش تزریقی رایج در جوان‌سازی صورت است. تزریق نوروتوکسین باعث تضعیف عضلات ماستر شده و باعث فرم‌دهی و لاغر شدن قسمت پایین صورت می‌گردد. افرادی که صورت آنها به شکل گرد یا مربع است غالبا از این روش درمانی برای داشتن چهره‌ای زیبا، باریک و جذاب استفاده می‌کنند. علاوه بر این، تزریق نوروتوکسین همچنین یک روش کمکی رایج برای درمان مفصل تمپورودیبیبولار (اختلال عملکرد TMJ) است که معمولا با علائم بهم فشردن مزمن دندان‌ها یا چسباندن فک به هنگام داشتن استرس همراه است. تزریق بوتاکس باعث ضعف عضلات ماستر و کاهش فشار عضلات در این ناحیه می‌شود.

سایر روش‌های تزریقی برای زاویه‌سازی فک و صورت کدامند؟


استفاده از سایر روش‌های تزریقی، بسته به مسائل آناتومیک بیمار و اهداف جوان‌سازی پوست، به همراه زاویه‌سازی فک امری کاملا رایج است. برخی از این روش‌های تزریقی شامل موارد زیر می‌باشد: تزریق فیلرهای پوستی برای پروتز گونه و درمان ناهنجاری خط اشک، تزریق فیلر برای پر کردن شقیقه، پروتز چانه، لب و جوانسازی خطوط عمودی دور دهان و تزریق کیبلا برای درمان افتادگی زیر چانه یا همان غبغب. هنگام انجام کانتورینگ فک، پزشک آناتومی و درمان ناحیه میانی صورت (گونه‌ها و نواحی اطراف چشم) را مد نظر قرار می‌‌دهد تا علاوه بر جوانسازی پوست، ظاهری زیبا و متقارن به صورت دهد. پزشک با دقت و به طور کامل زاویه‌سازی و فرم‌دهی فک فرد را ارزیابی و بررسی می‌کند و در سایر گزینه‌های درمانی مناسب را با آنها در میان می‌گذارد تا بیمار با توجه به مزایا و معایب هر کدام تصمیم بگیرد.

مقایسه روش‌های جراحی و غیرجراحی 


روش‌های تزریقی یک گزینه درمانی غیرجراحی و جذاب برای جوانسازی و زاویه‌دهی به فک و صورت هستند چراکه هم کمتر تهاجمی هستند و هم در مقایسه با روش‌های جراحی خطرات و از کارافتادگی کمتری به دنبال دارند. روش‌های جراحی در مقایسه با تزریق ژل معمولاً نتایج ماندگارتری به همراه دارند و باتوجه به نیاز به تزریق‌های مکرر ژل قطعا از لحاظ هزینه‌های مالی نیز در درازمدت به صرفه‌تر هستند. پزشک در خصوص تمامی گزینه‌های درمانی پیش‌روی بیمار و نتایج آنها با بیمار صحبت می‌کند و بهترین روش را باتوجه به انتظارات و شرایط بیمار اتخاذ می‌کند.

پس از زاویه‌سازی فک و صورت چه اتفاقی می‌افتد؟


پس از زاویه‌سازی فک و صورت چه اتفاقی می‌افتد؟

هر کدام از روش‌های کانتورینگ و فرم‌دهی فک و صورت متفاوت از هم هستند و انتخاب آنها به میزان فیلر مورد نیاز و همچنین ناحیه‌ای که باید ژل در آنجا تزریق شود، بستگی دارد. بنابراین، میزان تورم و کبودی که بعد از تزریق ژل رخ می‌دهد در هر فرد متفاوت است. ممکن است شدت تورم یا کبودی در محل تزریق یا در مناطق تحت درمان خفیف تا متوسط ​​باشد. می‌توان به کمک گذاشتن یخ بر روی این نواحی و بالا گرفتن سر در یکی دو روز اول پس از تزریق بخوبی ورم و کبودی را برطرف کرد. می‌توان ۲۴ ساعت پس از تزریق، کبودی را با مواد آرایشی پنهان کرد. معمولاً درد بعد از درمان زیاد نیست و می‌توان در صورت نیاز به کمک مصرف تیلنول آن را کنترل کرد. معمولاً می‌توان بلافاصله پس از فروکش کردن ورم نتایج حاصل از تزریق ژل را مشاهده کرد. ممکن است که در اوایل اندکی عدم‌تناسب را در صورت مشاهده کرد اما جای نگرانی نیست و معمولا این عدم‌تقارن پس از گذشت دو هفته و اثرگذاری کامل مواد تزریقی رفع می‌شود. پزشک توصیه می‌کند که پس از گذشت دو هفته بعد از انجام تزریق به وی مراجعه کنند تا ببینند که آیا بیمار از نتایج بدست آمده رضایت دارد یا نه.

سوالات رایج در مورد زاویه‌سازی فک و صورت


چگونه ژل‌های تزریقی به زاویه‌سازی فک و صورت کمک می‌کنند؟ 

ژل‌های تزریقی از چانه تا بنا گوش به فک حجم می‌دهند. این ژل‌ها می‌توانند با پر کردن زیر چانه (یعنی ناحیه جلویی فک) باعث ایجاد زاویه‌ای قوی در فک شوند و باعث تقویت چانه یا هموار کردن افتادگی زیر چانه شوند. همچنین، با افزایش سن، فک و بافت‌های نرم اطراف آن به آرامی دچار افتادگی می‌شوند. از بین رفتن و افتادگی این ساختارهای حمایت کننده صورت باعث ایجاد چهره کشیده و ظاهر پیر در گردن می‌شود. جایگزینی این تحلیل رفتگی‌ها با فیلرهای پوستی باعث احیای صورت می‌شود و ظاهری جوانتر به فرد می‌دهد.

آیا استفاده از ژل‌های تزریقی برای صورت‌های گرد موثر است؟ 

صورت‌های گرد چالشی برای کانتورینگ و زاویه‌سایزی فک ایجاد می‌کنند لذا اغلب توصیه پزشکان این است که قبل از تیز کردن خط فک ابتدا چربی‌های زیر چانه درمان شوند.

البته پاسخ این سوال به تفاوت‌های فردی در ساختار صورت بستگی دارد.

آیا استفاده از ژل‌های تزریقی بر روی صورت‌های بلند و کشیده موثر است؟

بله! استفاده از این فیلرهای تزریقی برای فرم‌دهی فک در این نوع صورت‌ها مناسب است. پزشکان می‌توانند با مربع کردن فک و چانه در مردان دارای صورت‌های بلند و بیضی شکل‌، چهره‌ای جذاب و مردانه‌تر به آنان بدهند.

همچنین، زنان دارای صورت‌های بلند و کشیده نیز می‌توانند از تیز شدن خط فک به کمک تزریق ژل بهره‌مند شوند و در عین حفظ ظاهری زنانه و لطیف، بین گونه و گردن خط تعریف مشخصی ایجاد کنند.

آیا تزریق ژل در رفع غبغب تاثیر دارد؟ 

در پاسخ به این سوال باید گفت بله. غالبا تزریق ژل می‌تواند باعث بهبود و رفع غبغب شود. کشیدن چانه باعث تغییر زاویه‌ در چربی زیر چانه می‌شود و تقریباً همواره منجر به کمرنگ تر شدن این چربی‌ها و ظاهر غبغب می‌گردد.

ترکیب فیلرهای خط فک با فریزکردن چربی‌های زیر چانه (کول اسکالپتینگ یا تزریق مواد حل کننده چربی‌های زیر چانه) یکی از گزینه‌های بسیار محبوب در بین بیماران است. ترکیب این دو روش باعث ایجاد یک خط فکی شگفت انگیز و فرم‌دهی زیبا به زیر چانه می‌شود و باعث می‌شود تا فرد اعتماد بنفس فوق‌العاده‌ای پیدا کند.

هزینه زاویه‌سازی فک و صورت چقدر است؟  

هزینه کانتورینگ یا فرم‌دهی فک و صورت به شکل غیر‌جراحی بسته به نوع و میزان ژل مورد استفاده (کیبلا یا بوتاکس) متغییر است. پزشک در طی جلسه مشاوره، پزشک در خصوص هزینه‌های احتمالی با شما صحبت خواهد کرد.

آیا زاویه‌سازی فک و صورت برای همه افراد مناسب است؟ 

اگر همیشه آرزو داشتید که یک فک زیبا داشته باشید و یا اگر  چانه شما ضعیف و پوست اطراف فک افتاده و شل است بنابراین می‌توانید از مزایای این روش‌درمانی بهره‌مند شوید.

مقالات مرتبط

سوختگی: انواع، علائم و درمان آن

سوختگی نوعی زخم دردناک ناشی از آسیب حرارتی، الکتریکی، شیمیایی یا الکترومغناطیسی است. استعمال دخانیات و آتش علت اصلی آسیب…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست